JIŘÍ BERAN VYBOJOVAL NA MISTROVSTVÍ EVROPY BRONZ

Kordista Jiří Beran získal na mistrovství Evropy bronz a v sedmatřiceti letech slaví první individuální evropskou medaili. V semifinále v Düsseldorfu prohrál s Yuvalem Freilichem z Izraele 8:15. Beran tak navázal na loňský bronzový úspěch fleretisty Alexandera Choupenitche, který letos vypadl ve čtvrtfinále.

První individuální cenný kov na ME vybojoval před 28 lety kordista Jiří Douba ve Vídni a rovněž získal bronz. Vítěz podniku Světového poháru z Buenos Aires v roce 2007 Beran má z ME druhý cenný kov.

Předloni byl členem bronzového družstva kordistů v Tbilisi. V Düsseldorfu člen klubu SC Praha postoupil ze skupiny s bilancí tří výher a dvou porážek. V prvním kole play off měl volno, ve druhém zdolal Fina Topiase Tauriainena 15:12, pak zdolal Ukrajince Igora Reizlina 15:11 a Izraelce Grigoriho Beskina 15:12. Ve čtvrtfinále šermoval s Basem Verwijlenem. Nad Nizozemcem od začátku vedl a za stavu 9:6 byl zápas přerušen. Soupeř se chytil za nohu a nastalo skoro pětiminutové ošetřování, zatímco Beran seděl na židli a snažil se udržet koncentraci. To se mu povedlo, a když dotáhl zápas do vítězného konce 15:10, klekl na kolena a křičel radostí. „Jirka je velmi soustředěný a šermoval chladnokrevně, z čehož byl Verwijlen bezradný,“ řekl ČTK předseda šermířského svazu Oldřich Kubišta. Semifinále rozjel Beran proti levou rukou šermujícímu soupeři dobře. Za stavu 1:0 musel vyměnit kord, jinak se držel své taktiky, nechával se zatlačit a úspěšně kontroval, což mu vyneslo náskok 6:4. Pak ale ztratil tři zásahy v řadě na 6:7 a Freilich získal převahu. Beran proto začal více útočit, ale neúspěšně a souboj ztratil. Zdroj: ČTK

umístění závodníků SC Praha:

kord muži:
3. Jiří Beran
82. Martin Čapek

družstva:
14. ČR (Beran, Čapek)

kord ženy:
46. Dominika Doubová
67. Kateřina Saligerová
77. Veronika Bieleszová

družstva:
13. ČR (Bieleszová, Doubová, Saligerová)


FOTOGRAFIE ZDE