ZÁPIS DO HISTORIE - VERONIKA BIELESZOVÁ PRVNÍ CELKOVOU VÍTĚZKOU SVĚTOVÉHO POHÁRU

Veronika Bieleszová se postarala o velký úspěch českého šermu. Na dubnovém MSJ v Egyptě sice česká reprezentantka nepostoupila mezi nejlepších osm, díky vynikajícím výsledkům z předchozích akcí si ale jako první Češka v historii zajistila celkové vítězství v juniorském Světovém poháru v šermu kordem (do 20 let).
Mezi juniorkami čeká brzy devatenáctiletou Veroniku Bieleszovou ještě jedna sezona, už nyní ale patří mezi absolutní světovou špičku této věkové kategorie. V loňském roce nejprve obsadila třetí místo na Světovém poháru ve francouzském Dijonu a následně vybojovala titul mistryně Evropy. Další akce se zrušily kvůli pandemii Covid-19. Do Káhiry tak sice podle svých slov odjížděla se smíšenými pocity, ale také s medailovými ambicemi.
V Egyptě nakonec Veronika Bieleszová na cenný kov nedosáhla, v konkurenci 112 šermířek se ale dostala až do nejlepší šestnáctky. Tam nestačila na polskou reprezentantku Glorii Klughardtovou, které podlehla v poměru 9:15 a obsadila 16. místo.
V tu chvíli ještě česká šermířská naděje nevěděla, zda jí tento výsledek bude stačit na celkové vítězství ve Světovém poháru. Sezona 2020/21 byla specifická, kvůli pandemii se zrušilo několik turnajů, a tak se do celkového bodování Světového poháru počítalo kontinentální mistrovství, Světový pohár v Dijonu a právě mistrovství světa.
Na světový šampionát odjížděla Veronika Bieleszová jako světová jednička, na záda jí dýchala Ruska Aizanat Murtazaevová. Ta sice také vypadla v osmifinále stejně jako Češka, do hry o celkové vítězství se ale dostala Američanka Jessica Linová. Ta se totiž probojovala až do finále, kde by si výhrou zajistila i celkové vítězství ve Světovém poháru.
„Když jsem v pátek vypadla, moc jsem nevěřila tomu, že nakonec vyhraju. Kdyby Lin získala světový titul, ovládla by i Světový pohár a já bych skončila druhá. Takže jsem pak seděla na hotelu a byla jsem strašně nervózní, jak to dopadne. Naštěstí to pro mě dopadlo dobře, Lin skončila druhá a já jsem o dva body vyhrála celý Světový pohár,“ popisuje napínavé rozuzlení celkového pořadí, které mohla sledovat jen z hotelového pokoje, Veronika Bieleszová.


MSJ/MSK KÁHIRA
juniorky 113 startujících
16. Bieleszová
58. Prokšíková
77. Červenková

23 družstev
13. ČR (Bieleszová, Červenková, Prokšíková)

junioři 159 startujících
33. Klaus
81. Salzer M.

31 družstev
15. ČR (Klaus, Salzer M.)

kadeti 91 startujících
52. Pohnan

kadetky 76 startujících
67. Valentová
75. Cejnarová